Máte problém zorientovať sa v oblasti načúvacích prístrojov ?
Nevadí !
Po prečítaní nášho článku sa v typoch načúvacích prístrojov bez problémov vyznáte.
Typy načúvacích prístrojov
Závesné načúvacie prístroje
Načúvacie prístroje delíme na niekoľko základných kategórií. Asi najznámejšími sú závesné načúvacie prístroje BTE (behind the ear). Načúvací prístroj je v tomto prípade umiestnený za uchom a zosilnený zvuk k bubienku privádza cez individuálnu ušnú koncovku, ktorá je vyrobená na mieru pre každého zákazníka. V našej ponuke nájdete kvalitné individuálne ušné koncovky vyrobené najmodernejšou technológiou 3D tlače.
Všestranné použitie
Pre všetky straty sluchu
Jednoduché ovládanie
Výdrž batérie
Zvukovodové načúvacie prístroje
Na rozdiel od závesných načúvacích prístrojov sa v prípade zvukovodových načúvacích prístrojov skrýva celý prístroj v uchu zákazníka. Prístroj sa skladá zo šálky, ktorá je vyrobená na mieru pre každého zákazníka a takzvaného faceplate-u na ktorom je umiestnená všetka elektronika. Výhodou zvukovodových načúvacích prístrojov je diskrétne nosenie a v niektorých prípadoch vyšší komfort pri nosení, keďže prístroj nie je zavesený za uchom. Tieto značné výhody však prinášajú aj negatívne stránky ako napríklad nižšia výdrž batérie, menší dosah bezdrôtového príslušenstva alebo horšie ovládanie kvôli menším tlačidlám. Ovládanie je však možné kompenzovať bezdrôtovým príslušenstvom alebo ovládaním pomocou mobilného telefónu. Zvukovodové načúvacie prístroje tiež nie sú vhodné pre zákazníkov s veľmi ťažkou poruchou sluchu.
Diskrétne nosenie
Pohodlnejšie nosenie
Načúvacie prístroje s reproduktorom v uchu
Načúvacie prístroje s reproduktorom v uchu, skrátene RIE, predstavujú kompromis medzi závesnými a zvukovodovými nač. prístrojmi. Ako už vyplýva z názvu, pri prístrojoch RIE sa reprodukor nachádza priamo v uchu, podobne ako pri zvukovodovom nač. prístroji, ale telo samotného prístroja je zavesené za uchom, rovnako ako pri závesnom načúvacom prístroji. Reproduktor a prístroj spája v tomto prípade namiesto hadičky tenký káblik a umiestnenie reproduktoru v uchu zaisťujú takzvané dómiky alebo v prípade ťažkej straty sluchu špeciálny druh individuálnej ušnej koncovky. Načúvacie prístroje RIE sú tak diskrétnejšie, vzhľadom na menší rozmer samotného prístroju. Nevýhodou prístrojov RIE je, že nemôžu byť použité pri pacientoch s veľmi ťažkou stratou sluchu alebo pacientoch s veľkou stratou sluchu v dolnom frekvenčnom pásme (basy), pretože načúvacie prístroje RIE nedokážu utesniť zvukovod tak ako závesné načúvacie prístroje pomocou plnohodnotnej ušnej koncovky.